Crew Schedule for Constant Ballast Competition

Sunday, August 8

Sun, Aug 8th Volunteer Shifts: 11:00 am - 2:45 pm 2:45 pm - 6:30 pm




JUDGES






Primary


In-Water Judge

Deck Judge


Deck Judge


Bottom Video


Admin / Relief





Secondary



Depth Adjusteer


Video Cable


Safety Freediver


Safety Freediver


Admin / Relief





SAFETY PERSONNEL






Comp Line Freedivers


Briefing by Tom / Peter A Lines Safety Eric Fattah Eric Fattah
Surface and underwater supervision A Lines Safety Darryl Caves Darryl Caves
Emergency intervention A Lines Safety/Trans Laurent de Camprieu Laurent de Camprieu
Barge set-up B Lines Safety Tyler Zetterstrom Tyler Zetterstrom
Lanyard / guage B Lines Safety Chris Kearney Chris Kearney
EMT communication B Lines Safety/Trans Julien Nathan Julien Nathan
Hazard identification Transition A (Lanyard / Guage): Lisa Cooke Lisa Cooke

Transition B (Lanyard / Guage): Eric Kalnins Eric Kalnins

Freedive Video


Relief Freedivers: Peter Scott Peter Scott




Comp Line Scubadivers

Briefing by Bill Coltart
Rob Preece Rob Preece
For detailed schedule
David Lei David Lei
please see Bill
Shane Brandon Shane Brandon


Rob Dehaas Rob Dehaas


Kelvin Magee Kelvin Magee


Denis Chow Denis Chow


Debbie Zylich Debbie Zylich


Doug Harwood Doug Harwood


Derek Sather Derek Sather


Tina Nelson Tina Nelson


Laura Storm Harris Laura Storm Harris


Stu Gordon Stu Gordon


John Crcek John Crcek


Jerome Ryan Jerome Ryan


Lenny Marriott Lenny Marriott


Ken Poirier Ken Poirier


Shanyn Poirier Shanyn Poirier


Evelyne Skorczynski Evelyne Skorczynski


Jodie Ritchie Jodie Ritchie




Supervisors


Briefing by Bill Coltart 80m Back-up/Supervisor Oly Goldbeck Oly Goldbeck

80m Back-up/Supervisor Brenda Rozzman Brenda Rozzman

Supervisor Sheri Goldbeck Sheri Goldbeck

Equipment Handler





Warm-up Line Freedivers


Briefing by Tom / Peter Line A1 Jason Billows Jason Billows
Surface and underwater supervision Line A2 James Dahl Giovanni Cirillo
Emergency intervention Line A3 James Griffiths James Griffiths
Barge set-up Line B1 Adam Lein Adam Lein
Line B2 Cory Dueck Cory Dueck

Line B3 Ivo Georgiev Ivo Georgiev

Relief Freedivers: David Bickle, Andy Norlander David Bickle, Andy Norlander, James Dahl








Warm-up Line Scubadivers

Briefing by Bill Coltart Line A1-3
Emergency Intervention Line B1-3





TIMER / ORGANIZER






Barge Support Barge Systems Greg Hamilton Greg Hamilton
Briefing by Greg Hamilton Barge Coordinator Julie Billows / Peter Scott Julie Billows / Peter Scott
Checking everyone on/off barge Barge Checker Sergio Bernardo Laurie Kindiak
Boat docking supervision Comp Line Announcer Julie Billows / Jennifer? Julie Billows / Jennifer?
Barge set-up and support Warm-up Line A 1-2 Tender Andrew McGlinchey Anne Laure Bottier

Warm-up Line A 3-4 Tender Tamara Raison Dan LaFlame

Warm-up B 1-2 Tender Calvin Krack Barbara Krack

Warm-up B 3-4 Tender Kelly Dunlap Alain Roux

Barge Support / Judge Support Tiadora Dimitrova Andrew McGlinchey

Photos Bruce Entus Bruce Entus

UW Photos Darryl Leniuk Darryl Leniuk

Morning Set -up Mike Cosmacini

Misc
Alex Cole
Medical Support


Briefing by Bill Coltart EMT Jill Yoneda Jill Yoneda
Emergency intervention EMT Glen Polson Glen Polson

EMT Kathy Richardson Kathy Richardson

Safety Coordinator / EMT Bill Coltart Bill Coltart

Competition Doctor


Evac Boat





Shore Support


Briefing by TBA Boat Launch Laurie Kindiak Sergio Bernardo
Supervise boat docking Shore Support Alain Roux Kelly Dunlap
Check people in/out Shore Support Tamara Raison Tiadora Dimitrova
Public / media / competitor information Back-up / Runner Barbara Krack Calvin Krack
Set-up tents, showers, signs, etc Media Raquel Roizman Raquel Roizman

Misc Alex Cole




Transportation Logistics


Briefing by Peter Scott Tender 1--athlete checker Anne Laure Bottier Anne Laure Bottier
Check athletes on/off bus Tender 2-athlete checker Tiadora Dimitrova Tiadora Dimitrova



Title Sponsor
Partners
Performance Freediving
Oceaner Wetsuits & Drysuits